Урок 8. Поняття про спряжену еволюцію (коеволюцію) та коадаптацію.
27.10.2020
Завдання:
- Опрацювати матеріал за силкою Переглянути відео
https://www.youtube.com/watch?v=6r2RwN282MI
- презентацію
- посилання на підручник
https://history.vn.ua/pidruchniki/sobol-biology-and-ecology-11-class-2019-standard-level/7.php
- Створити конспект теми
Записати конспект за темою, сфотографувати та надіслати на електронну пошту anuta.halangot@gmail.com або на Viber 0666 10 30 24 З приміткою групи, вказати прізвище та ім’я.
Вирішенням питань, які ми сьогодні з вами розглянемо,ще в свій час , займався Чарльз Дарвін. У своїй праці «Походження видів шляхом природного добору...» говорив: природний добір на більш високих рівнях організації біологічних систем може виявлятися у взаємному доборі залежних один від одного видів.
У сучасній біологічній науці для позначення механізму взаємозумовлених змін складників угруповання, що розвивається, використовують термін спряжена еволюція, або коеволюція.
- Що це?
- Хто вперше запропонував цей термін?
- Наведіть приклади, що ілюструють коеволюцію. Звернемо увагу на матеріал підручника. (самостійна робота с.24)
Отже, спряжена еволюція є важливою формою розвитку, тому що приводить до тривалого взаємного вдосконалення багатьох груп організмів. Результатом коеволюції є взаємні адаптації (коадаптації) двох видів, що забезпечують можливість їхнього спільного існування та підвищення стійкості екосистеми як цілісної біологічної системи.
- Що означає термін коадаптація?
- Наведіть приклади, що ілюструють коадаптацію. Звернемо увагу на матеріал підручника. (самостійна робота с.25)
Сучасна наука використовує термін «коеволюція» для позначення механізму взаємозумовлених змін складників цілісної системи, що розвивається. Згідно з принципом коеволюції, людство, для того, щоб забезпечити своє майбутнє, має не лише змінювати біосферу з урахуванням своїх потреб, але й само змінюватися, пристосовуючись до об'єктивних вимог природи. «Ми так радикально змінили наше середовище, - стверджував американський учений, засновник кібернетики Норберт Вінер, - що тепер для того, щоб існувати в ньому, ми повинні змінити себе». Саме коеволюційний перехід системи людина - біосфера до стану динамічно стійкої рівноваги вможливить існування людства на планеті.
- Самостійна робота на зіставлення. (ст. 25,26 підручника)
Зіставте наведені коадаптації з відповідними формами коеволюції.
Домашнє завдання
- Опрацювати §7 підручника, пит. ст.25 усно
- Повторити, що таке екосистема, її складові.
- Виконати онлайн – тест.