Урок 4. Тема: Біосфера як глобальна екосистема, її структура та межі.
19.11.2020
Завдання:
Опрацювати матеріал за силками:
- Переглянути відео
https://www.youtube.com/watch?v=WxF5GK-5Wo0
- презентацію
- посилання на підручник
https://history.vn.ua/pidruchniki/sobol-biology-and-ecology-11-class-2019-standard-level/45.php
https://pidruchnyk.com.ua/1244-biologi-11-klas-sobol.html §43 стр.163-166.
- Створити конспект теми
Записати конспект та заповнити табл. за темою, сфотографувати та надіслати на електронну пошту anuta.halangot@gmail.com або на Viber 0666 10 30 24 З приміткою групи, вказати прізвище та ім’я.
Біосфера - це глобальна екологічна система, межі якої визначені життєдіяльністю організмів.
Біосфера охоплює частину атмосфери до висоти озонового шару (20-
Основна функція біосфери
ПОТІК ЕНЕРГІЇ У БІОСФЕРІ - надходження енергії Сонця до поверхні Землі, засвоєння її у процесі фотосинтезу рослинами, трансформація й перерозподіл у ланцюгах живлення й геологічних оболонках і розсіювання у світовому просторі.
Ці два процеси підпорядковуються двом фундаментальним природним законам - першому та другому законам термодинаміки.
Перший закон термодинаміки: енергія не може бути ні народжена, ні знищена, вона може бути лише трансформована з однієї форми в іншу. Кількість енергії при цьому не змінюється.
Другий закон термодинаміки: будь-яка робота супроводжується трансформацією високоякісної енергії у тепло, що розсіюється в довкіллі й втрачається в просторі.
Сукупно всі організми утворюють біомасу, або, за висловом Володимира Вернадського, живу речовину планети. За масою вона становить близько 0,001 % маси земної кори. Проте роль організмів у процесах, що відбуваються на планеті, є величезною. Жива речовина виконує хімічні функції: газову, концентраційну, окисно-відновну, біохімічну, деструкційну, середовищеутворювальну.
Закономірності функціонування біосфери Вернадський описав у трьох законах:
- перший закон Вернадського, або закон біогенної міграції хімічних елементів: міграція хімічних елементів на земній поверхні та в біосфері в цілому здійснюється або за безпосередньої участі живої речовини, або ж у середовищі, особливості якого зумовлені живою речовиною.
- другий закон В. І. Вернадського, або закон константності: кількість живої речовини за певний час є сталою величиною.( збільшення кількості живої речовини в одній частині біосфери супроводжується її зменшенням в іншій)
- третій закон В. І. Вернадського, закон єдності живої речовини: усе живе має спільну фізичну, хімічну основу, тобто основою живих систем є однакові хімічні, біохімічні, фізичні процеси, що зумовлені загальними законами хімії, фізики, і діють вони незалежно від стану системи - живої або неживої.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Опрацювати відповідний параграф підручника.
Виконати тест за посиланням, зробити скрін і надіслати мені на пошту, або вайбер.