A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Волноваське професійно-технічне училище

Тема уроку 2.12: «Порядок визначення залишку в активних, пасивних рахунках»

Дата: 24.03.2022 19:55
Кількість переглядів: 524

ТЕМА 2. РАХУНКИ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ І ПОДВІЙНИЙ ЗАПИС

Тема уроку 2.12: «Порядок визначення залишку в активних, пасивних рахунках»

План лекції

1. Порядок визначення залишку в активних  рахунках

2. Порядок визначення залишку в пасивних рахунках

 

У процесі роботи підприємства необхідно вести поточний облік стану майна та джерел його формування, а також облік різних господарських операцій. Ведення такого обліку здійснюється за допомогою бухгалтерських рахунків. Вони найбільш зручні для поточного обліку, ніж, наприклад, баланс підприємства, оскільки менш трудомісткі.

ІНСТРУКЦІЯ

1. Всі рахунки бухгалтерського обліку підрозділяються на активні та пасивні. Активні рахунки призначені для відображення майна підприємства, Кожен рахунок включає найменування і номер, бік дебету і сторону кредиту. Наприклад, рахунок 10 "Матеріали", 50 "Каса" тощо.

2. Починайте запис на активних рахунках з формування початкового залишку (початкового сальдо) майна. Він відображається за дебетом рахунку. Потім на рахунках слід відобразити всі господарські операції, які відображають зміну початкових залишків. Суми, що збільшують початкове сальдо, записуються на боці залишку, а зменшують початковий залишок суми - на протилежному боці.

3. Зверніть увагу, що на активних рахунках збільшення майна буде відображатися за дебетом рахунку, а зменшення - за кредитом. При складанні всіх операцій, записаних за дебетом і кредитом рахунку, отримаємо обороти за рахунком. Підсумкова сума, яка буде відображена за дебетом рахунку - дебетовий оборот, за кредитом кредитовий. При підрахунку обертів початкове сальдо не враховується.

4. Коли дебетовий і кредитовий оборот будуть підраховані, приступайте до формування кінцевого сальдо (залишку) за рахунками. За активними рахунками кінцевий залишок визначається таким чином:Ко = Но + ДО - КО, Ко - кінцевий залишок (кінцеве сальдо) за активним рахунком, Але - початковий залишок (початкове сальдо) за активним рахунком, ДО - дебетовий оборот, КО - кредитовий оборот. Іншими словами, кінцевий залишок розраховується шляхом складання початкового залишку і обороту цієї ж сторони і віднімання обороту протилежної сторони. Кінцевий залишок записується на тій же стороні, на якій відображається початкове сальдо.

5. Пам 'ятайте, що сутність такого методу полягає в тому, що кожна операція відображається в однаковій сумі за дебетом і за кредитом різних рахунків. Тобто. зменшення на одному рахунку неминуче веде до збільшення на іншому, і навпаки.

2. Порядок визначення залишку в пасивних рахунках

Система рахунків бухгалтерського обліку служить для обліку, збору, обробки та зберігання всієї необхідної інформації, а також для контролю, планування, нормування та управління обліку організації. Для одноподібності змісту форм облікової інформації використовується чіткий перелік і конкретна характеристика кожного рахунку.

ІНСТРУКЦІЯ

1. Пам 'ятайте, що всі рахунки бухгалтерського обліку підрозділяються на активні та пасивні. Активні рахунки - це рахунки, на яких обліковуються різні види майна та інші засоби, їх рух і склад. Це ті об 'єкти обліку, в які вкладені кошти організації. На пасивних рахунках відображаються джерела формування майна (капітал), їх наявність і рух, а також зобов 'язання організації. До пасивних рахунків належать, наприклад, рахунок 80 "Статутний капітал", рахунок 66 "Розрахунки за короткостроковими кредитами і позиками" та ін.

2. Не забувайте, що пасивні рахунки необхідні для формування пасиву балансу, у зв 'язку з чим вони мають деякі особливості:- сальдо на пасивних рахунках тільки кредитове. Це пов 'язано з тим, що в балансі зобов' язання та джерела коштів показуються в правій стороні, - на пасивних рахунках збільшення джерела коштів відображається за кредитом, а зменшення за дебетом - на протилежність активним рахункам.

3. Отже, для формування кінцевого сальдо за пасивним рахунком відобразіть початковий залишок джерел майна. Він формується за кредитом. Потім вкажіть на рахунках всі господарські операції, які викликають зміну початкового залишку. Суми, які збільшують початкове сальдо, записуються за кредитом, а суми, що зменшують початковий залишок - за дебетом.

4. Потім підсумовуйте всі господарські операції по дебету і по кредиту. В результаті вийде дебетовий і кредитовий оборот за рахунком. Зверніть увагу, що при підсумовуванні обертів початкове сальдо не береться до уваги.

5. Після того, як обороти за дебетом і кредитом будуть підраховані, приступайте до формування кінцевого сальдо (залишку) за рахунками. Для визначення залишку за пасивним рахунком використовується наступна формула:Ск = Сн + Об (к) - Об (д), Ск - кінцеве сальдо за пасивним рахунком, Сн - початкове сальдо за пасивним рахунком, Об (к) - оборот за кредитом, Об (д) - обіг за дебетом.

6. Таким чином, на пасивному рахунку за кредитом відображаються залишки на початок і кінець звітного періоду та господарські операції, що викликають збільшення залишків. За дебетом пасивного рахунку відображаються тільки господарські операції, що викликають зменшення залишків.

1. Опрацювати лекцію

2. Зробити конспект

3. Дати відповіді на запитання:

1. На які типи поділяються господарські операції?

2. Чи можна складати баланс після кожної господарської операції?

3. Які зміни можуть відбуватися в балансі при здійсненні підприємством господарських операцій?

4. Виконану роботу надіслати на пошту Galitskaya_Taxa1994@ukr.net


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора