Урок 23. Організм як середовище мешкання.
17.02.2022
Завдання:
Опрацювати матеріал за силками
- презентації
https://naurok.com.ua/prezentaciya-organizm-yak-seredovische-meshkannya-124999.html
https://vseosvita.ua/library/prezentacia-organizm-ak-seredovise-meskanna-171844.html
- відео
https://www.youtube.com/watch?v=GRO9rhobyKM
- посилання на підручник §14 стр. 50-52
https://pidruchnyk.com.ua/1244-biologi-11-klas-sobol.html
- Створити опорний конспект теми, дати письмові відповіді на пит.стр. 52 1,2,3
Записати конспект за темою, сфотографувати та надіслати на електронну пошту anuta.halangot@gmail.com або на Viber 0666 10 30 24. З приміткою групи, вказати прізвище та ім’я.
Організми одних видів можуть використовувати в якості середовища існування організми інших видів. У такому середовищі біотичним екологічним факторам належить істотно більша роль, ніж в інших типах середовищ. В організмах як хазяїна, так і квартиранта розвиваються численні адаптації до впливів одне на одного, що є одним із прикладів коеволюції. Заселеними можуть бути як поверхні тіла організмів, так і їх внутрішні порожнини. У якості квартирантів можуть виступати прокаріоти, одноклітинні еукаріоти або ж багатоклітинні організми різних груп. Симбіонти можуть траплятися навіть в одноклітинних організмів. Розглянемо більш детально.
ГОСТАЛЬНЕ СЕРЕДОВИЩЕ ІСНУВАННЯ (від англ. host - господар) - це біотичне середовище існування, пов'язане з ресурсами живого організму.
Які особливості має це середовище? (самостійна робота з підручником ст.50)
Переваги: стабільність водного режиму, сталість сольового складу, велика кількість їжі, захищеність мешканців, відсутність температурних перепадів.
Недоліки: обмеженість життєвого простору, незначний вміст кисню, нестача світла, наявність захисних бар'єрів . Лімітуючими чинниками в гостальному середовищі є біотичні впливи з боку організму хазяїна.
Як називаються організми, що мешкають в такому середовищі? (онтобіонти).
Які типи взаємодії є між організмом і його гостальним середовищем?
Взаємовигідні взаємодії організмів хазяїна та симбіонта. Це мешкання мікроскопічних водоростей у тканинах тридакни. У так званих «зелених» гідр (Hydra viridissima) в клітинах ентодерми живуть водорості роду Chlorella. На світлі такі гідри можуть понад чотири місяці обходитися без їжі, а без симбіонтів і годування гинуть за два місяці. Яскраве забарвлення коралових рифів також зумовлене наявністю симбіотичних водоростей. У разі їх загибелі тіло корала стає сірим, а через нестачу поживних сполук він гине. Водорості можуть оселятися і на наземних організмах. Найбільш відомим прикладом є мешкання їх на шерсті лінивців. Звісно, ці ссавці не використовують продукти фотосинтезу, але зелений відтінок забарвлення допомагає їхньому маскуванню.
Частіше за водоростей у якості симбіонтів виступають бактерії. Кишкова паличка в людини утворює вітамін K. Бактеріальні симбіонти джгутикових одноклітинних, що мешкають у травному тракті рослиноїдних тварин, уможливлюючиперетравлення ними целюлози (терміти, жуйні ссавці).
Ендосимбіоз. Оселення прокаріотичної клітини всередині іншої - ендосимбіоз - мало важливе значення в процесі еволюції. Відповідно до сучасних уявлень, саме так виникли важливі клітинні складники - мітохондрії та пластиди. Імовірно, спочатку це був симбіоз автономних організмів, проте в процесі розвитку частина генів симбіонтів перемістилася до ядерного геному, що зробило таке співіснування облігатним (обов'язковим).
Отже, основними адаптаціями мешканців гостального середовища є взаємозалежне живлення, спрощення організації, анаеробне дихання, органи прикріплення тощо.